Son Eklenenler

Son Eklenenler

İstanbul, Kartal - Elif Prefabrik

Elif Prefabrik

Prefabrik yapı üretim ve satışını gerçekleştirmektedir.
Kocaeli, Gebze - Doraglass

Doraglass

Kaskolu araçlara ücretsiz cam değişim servisi
Kocaeli, Darıca - Erpasan Kalıp Ltd. Şti.

Erpasan Kalıp Ltd. Şti.

Isıcam malzemeleri ve kimyasalları, butil bant, cam mantarları üretimi
Kocaeli, Gebze - CKR ELEKTRİK OTOMASYON

CKR ELEKTRİK OTOMASYON

fabrika otomasyon ürünleri ve genel elektrik malzemeleri bayii
İstanbul, Beykoz - Çiçek Vitrini

Çiçek Vitrini

Türkiye'nin en iyi online çiçek satış sitesi
Reklamlar

Reklam

Pendik Belediyesi

Pendik Belediyesi logo

Ünvan

Pendik Belediyesi

Hakkında

Tarihî kaynaklara göre Pendik MÖ 5000'lerden beri yerleşim alanı. İstanbul Boğazı ile Sakarya nehri arasındaki bölgenin jeopolitik ve jeostratejik özelliği sebebiyle çok sık el değiştirmesi dolayısıyla, bu bölgede bulunan Pendik de çok farklı milletler tarafından ele geçirildi. MÖ 1200'lerde bu bölgede Makedonyalıların olduğu, M.Ö. 8. yüzyılda Roma İmparatorluğunun, daha sonra da Bizanslıların egemenliği ele geçirdiği biliniyor. Bizans döneminde "Pantikion" ya da "Pentikion" adıyla anılan yer bugünkü Pendik civarıydı. İlçenin bilinen en eski adı ise "Pantikapion" ve "Pantikapeum."

Pendik'e Roma döneminde Panticio, Pantecio, Panticia deniyordu. Bizans döneminde kullanılan Pantecion (Pantiki) ismi "her tarafı surlarla çevrili" anlamına gelir. Çoğu kaynaklar Pendik kelimesinin duvar anlamına geldiğini ve İstanbul'a egemen olan devlet ya da hükümetlerin doğudan gelecek saldırıları önlemek için burasıyı bir savunma hattı olarak kullandıklarını kaydederler. Bazı kaynaklara göre Pendik "beş burun" anlamını taşır. Ural dağlarından gelip bu bölgeye yerleşenlerin Farsça beş köy anlamında "Pench-deh" ismini kullandığı söylenir.

Pendik'te idari yapı 1924 yılında muhtarlık olarak düzenlenmiştir. Belediye teşkilatı 1930 yılında kurulmuştur. 1989 yılına kadar Kartal ilçesine bağlı belde olarak idari yaşamını sürdüren Pendik 1989 yılında ilçe statüsüne kavuşmuştur. Pendik İstanbul'un Anadolu yakasında Kocaeli yarımadasının güney batısında yer alır. İlçenin doğusunda Tuzla, kuzeyinde Sultanbeyli, batısında Kartal ve güneyinde Marmara Denizi ile çevrilidir.

Sabiha Gökçen Havaalanı ve İstanbul Park yarış pisti Pendik, Kurtköy'dedir.

İletişim Bilgileri
Web Site:www.pendik.bel.tr
Telefon:(216) 585 11 00
Faks:(216) 585 14 14
Adres:Batı Mah. 23 Nisan Cad. No:11 Pendik/İstanbul

Anahtar Kelimeler
Sektör Bilgileri
Nerede Bulunuyor